Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Będziemyślu

Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

Utworzono dnia 04.05.2022

Ciekawostki ekologiczne

AKCJA  EKOLOGICZNA

„WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”

Od 29 lipca 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Dlatego wyrzucając elektrośmieci do śmietnika nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo.

  • Czym są elektroodpady?

Elektroodpady to każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Elektroodpadem może być pralka lub komputer, ale też narzędzia, zabawki elektroniczne, playstation, radio czy żelazko. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny dzieli się na wielkogabarytowy i małogabarytowy.

Automat z napojami czy słodyczami to też elektroodpad!

  • Nie wolno wyrzucać elektroodpadów razem z innymi odpadami

Elektroodpady to skomplikowane urządzenia. Do ich produkcji wykorzystuje się wiele różnych związków chemicznych, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Elektroodpady pozostawione na wysypiskach niszczeją a substancje niebezpieczne, które wydzielają przenikają do gleby i wód, zanieczyszczając tym samym środowisko.

Nie wolno wyrzucać elektroodpadów do kosza razem z innymi odpadami domowymi. O zakazie wyrzucenia danego urządzenia do śmietnika informuje nas specjalny symbol przekreślonego kontrolera, który umieszczany jest zazwyczaj na opakowaniach i/lub obudowie określonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

 

  • Gdzie przetwarzane są elektroodpady?

Elektroodpady zbierane są przez profesjonalne podmioty,  posiadające zgodne z prawem pozwolenia na wytwarzanie i transport odpadów. W każdej gminie powinno zostać wyznaczone specjalne miejsce do wyrzucania elektroodpadów przez mieszkańców, z którego trafiają one do zakładu przetwarzania.

W zakładach elektroodpady przechodzą proces demontażu i segregacji na surowce przeznaczone do odzysku. Z ZSEiE możemy odzyskać:

  • Plastik i tworzywa sztuczne
  • Stal
  • Aluminium
  • Miedź
  • Ołów
  • Szkło
  • Złoto
  • Srebro
  • Ile wyrzucamy ton elektroodpadów rocznie?

W ciągu jednego roku w Polsce wyrzuca się prawie 300 000 ton zużytego sprzętu. To trzy razy więcej niż waży Most Łazienkowski w Warszawie! To dlatego tak ważne jest, by sprzęt ten trafiał do odpowiednich punktów zbierania np. sklepów, czy gminnych punktów zbierania. Stamtąd trafi on do zakładu przetwarzania i poddany zostanie recyklingowi.

  • Plastik i tworzywa sztuczne

Plastik i tworzywa sztuczne uzyskane w wyniku demontażu ZSEiE prasowane są w belownicy do prasowania plastiku i tworzyw sztucznych.

Zostają następnie posegregowane na surowce i tak przygotowane do utylizacji umieszczane są w pojemnikach.

  • Szkodliwy wpływ elektroodpadów na zdrowie

Gromadzony w domach, firmach i instytucjach zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny niszczeje, wydzielając szkodliwe substancje w nim zawarte. W elektroodpadach możemy znaleźć wiele czynników, m.in.:

  • Rtęć –  zawarta jest w niektórych świetlówkach, może powodować zaburzenia wzorku, słuchu i mowy
  • Związki bromu – stosowane są w komputerach, powoduje schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
  • Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia
  • Azbest – używany  w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne, jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej czy raka płuc
  • Nie trzymajmy zużytego sprzętu w domu! Róbmy porządki na bieżąco

Porządki w elektrośmieciach najlepiej robić na bieżąco. Czasem taki działający, ale zastąpiony nowym telewizor odnoszony jest do piwnicy lub chowany do szafy, bo „jeszcze kiedyś się przyda”. A może i tobie zdarzyło się zatrzymać ulubioną zabawkę elektryczną, mimo że już od dawna bawisz się czymś innym? Prędzej czy później o takich rzeczach się zapomina, a one zamiast cieszyć kogoś innego, niszczeją nieużywane.

  • Co można ponownie zrobić z zużytego sprzętu?

Mało kto wie, że materiały ze zużytych telefonów komórkowych – złoto, platynę, srebro oraz miedź – można wykorzystać do produkcji czajników, plomb dentystycznych, bądź instrumentów muzycznych. Ze zużytego komputera i monitora możemy odzyskać m.in. szkło, tworzywo sztuczne,  stal, a ponad to miedź, aluminium oraz ołów. Zmielone tworzywo sztuczne ze starej lodówki nadaje się do produkcji kołpaków samochodowych, a odzyskany freon do napełnienia nowej chłodziarki. Wszelkie substancje szkodliwe, które znajdują się w elektrośmieciach nie przedostają się dzięki temu do gleby.

  • Do czego wykorzystać ponownie kable?

Odzyskane z elektrosprzętów kable służą do produkcji włókien, z których szyje się żagle lub namioty. Z gumowych uszczelek do drzwi lodówki robi się na przykład klapki, a zmielone tworzywa sztuczne, z których wykonane były wewnętrzne ściany chłodziarki, trafią do firm produkujących kołpaki samochodowe.

Tworzywo sztuczne odzyskane z przemielonych obudów komputerowych świetnie nadaje się do produkcji ławeczek, krzeseł i doniczek. Wykorzystuje się je także do utwardzania dróg. Szklane drzwiczki od pralki mogą zostać przerobione na żaroodporną miskę

  • Ciekawostka

Medale zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouwer zostały po części wytopione z metali pochodzących z odzyskanych podzespołów komputerowych i telewizorów.

 

Uczestniczymy w projektach

 

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 121

W poprzednim tygodniu: 69

W tym miesiącu: 161

W poprzednim miesiącu: 457

Wszystkich: 24623